Інформація що змін у законодавстві стосовно ціноутворення у сфері житлово-комунальних послуг

news 30

1 травня 2021 року набрав чинності Закон України від 03. 12. 2020 №1060 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг». Згідно з цим Законом внесено низку змін до Законів України:

 • «Про місцеве самоврядування в Україні»,
 • «Про теплопостачання»,
 • «Про метрологію та метрологічну діяльність»,
 • «Про ринок природного газу»,
 • «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»,
 • «Про житлово-комунальні послуги».


Внесені зміни передбачають комплекс важливих рішень як для підприємств галузі, так і для споживачів комунальних послуг. Згідно із  Законом № 1060, передбачено:

 • запровадження публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг, що значно спрощує процедуру укладення цих договорів як для виконавців комунальних послуг, так і для споживачів послуг, дозволяє уникнути додаткових фінансових витрат, пов’язаних із укладенням договорів у письмовій формі. При цьому надається право співвласникам багатоквартирного будинку у будь-який час змінювати вид договору у разі прийняття ними рішення про обрання моделі договірних відносин у багатоквартирному будинку відповідно до вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»;
 • оптимізацію (зменшення) кількості платежів у платіжці споживача що, відповідно, зменшить витрати споживачів на оплату банківської комісії;
 • вирішення питання щодо встановлення у будівлях споживачів вузлів комерційного обліку води та теплової енергії;
 • застосування з 01.08.2022 до суб’єктів господарювання – операторів зовнішніх інженерних мереж штрафів за порушення законодавства у сфері забезпечення оснащення будівель вузлами обліку теплової енергії, гарячої чи питної води;
 • механізми врегулювання питання технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в багатоквартирних будинках;
 • врегулювання питань щодо управління багатоквартирними будинками;
 • механізм врегулювання питання реалізації співвласниками багатоквартирних будинків прав на отримання у користування чи власність земельних ділянок, на яких розташовані такі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території;
 • удосконалення положень щодо формування та встановлення тарифів на теплову енергію та комунальні послуги, зокрема, за наявності чи відсутності в будівлі вузлів комерційного обліку;
 • інші зміни, що забезпечують реалізацію законів України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».


При цьому вищезазначені зміни вимагають внесення змін до низки діючих підзаконних нормативно-правових актів (постанов КМУ, наказів Мінрегіону, постанов НКРЕКП), а також прийняття нових нормативно-правових актів, що передбачені Законом.


Звертаємо увагу, що згідно із статтею 12 Закону ціна послуги є істотною умовою договору про надання відповідної комунальної послуги. Тому, перехід на нові договори про надання комунальних послуг, зокрема публічні договори приєднання, відповідно до Закону може здійснюватися тільки за наявності у виконавця нових тарифів на комунальні послуги (постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами), які встановлені уповноваженими органами відповідно до вимог чинного законодавства.


Наразі прийнято рішення перенести дату подання заяви про встановлення тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води і розрахунків цих тарифів на планований період до органів місцевого самоврядування з 1 червня на 1 липня.


Відповідний проект акта внесено на розгляд Урядові. Розгляд цього проекту постанови очікується на найближчому засіданні Кабінету Міністрів.


При цьому дата подання заяви про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення і розрахунків цих тарифів до органів місцевого самоврядування залишається незмінною – до 20 серпня.


Порядками формування тарифів на теплову енергію та комунальні послуги визначено, що під час зміни тарифів уповноважений орган аналізує структуру тарифів у частині відповідності (невідповідності) фактичних витрат на надання відповідного обсягу послуг протягом планованого періоду та витрат, які було враховано в установлених тарифах, і за результатами такого аналізу здійснює перерахування тарифів (у разі відхилення відповідних показників). Для здійснення зазначеного аналізу органи місцевого самоврядування мають можливість залучати фахівців відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області з метою розгляду розрахунків тарифів на житлово-комунальні послуги, поданих виконавцями для їх затвердження.


Відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади, державні колегіальні органи та органи місцевого самоврядування під час встановлення державних регульованих цін на товари до складу таких цін обов’язково включають розмір їх інвестиційної складової частини.


Порядками розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб’єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, передбачено, що щороку, не пізніше ніж за три місяці до дати подання уповноваженому органу розрахунків тарифів суб’єкт господарювання подає до уповноваженого органу заяву щодо погодження інвестиційної програми разом з відповідними документами.


Враховуючи зміни, які внесені Законом № 1060 до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» витрати на оснащення  будівель вузлами комерційного обліку води та теплової енергії  включатимуться до складу тарифів на теплову енергію та відповідні комунальні послуги, крім випадків, якщо такі вузли комерційного обліку були встановлені власником (співвласниками) будівлі або були наявні при введенні в експлуатацію завершених будівництвом нових житлових і нежитлових будівель, реконструйованих, капітально відремонтованих житлових і нежитлових будівель, що приєднані (приєднуються) до зовнішніх інженерних мереж. У такому разі джерелом фінансування заходів із встановлення вузлів комерційного обліку води та теплової енергії є інвестиційна програма виконавця відповідної комунальної послуги.